دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب خردورزی - مجموعه چشم اندار امام علی (ع)

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب خردورزی - مجموعه چشم اندار امام علی (ع)

درباره جایگاه عقل و خردورزی در دین بسیار سخن گفته اند. عده ای، با هدف پاسداشت حرمت وحی منزلت عقل را فروکاسته، جمعی به منظور عزت عقل، دین را تضعیف نموده و گروه سوم که خردگرایان معتدل و پیروان مکتب اهل بیت (ع) هستند، به دور از هرگونه افراط و تفریط با مراجعه به متون اصیل اسلامی، از یک سو مقام و منزلت عقل را ستوده و آن را حجت و پیامبر درونی معرفی کرده اند، و از سوی دیگر با انگشت نهادن بر کاستی های ابزار ادراکی انسان و بیان لغزش گاه های آن، شرایط لازم تفکر صحیح و حق نما را بیان داشته اند. آنها عقل و وحی را دو بال پرواز به سوی حقیقت دانسته ‌اند. کتاب حاضر با هدف معرفی جایگاه خرد از دیدگاه امیرالمؤمنین علی (ع) به بررسی اهمیت و جایگاه والای خردورزی و تفقه در دین، تربیت و هدایت عقل و بیان لغزش گاه ‌های اندیشه از قبیل تمایلات نفسانی، استبداد در اندیشه و تقلید کورکورانه و قلمرو عقل و حدود توانایی آن، می پردازد. فهرست مطالب: - خردستیزان افراطی - خردگرایان افراطی - خردگرایان معتدل - اهمیت خردورزی در کلام امام علی (ع) - رابطه ی علم و ایمان در کلام امام علی (ع) - جایگاه عقل در اعتقادات دینی - بیان فلسفه ی احکام - ارتباط عقل و دین در کلام امام علی (ع) - ارتباط تقوا و تعقل - لغزش گاه های اندیشه ی دینی - بیان محدودیت های عقل - ناتوانی عقل از ادراک حقیقت ذات و صفات خداوند - ناتوانی عقل از ادراک حقیقت افعال خداوند - نهی از تعمق در قضا و قدر الاهی - حاصل سخن - پی نوشت - کتاب نامه

کلمات کلیدی: عقل، مذهب، دین، ادیان، امام علی، اهل بیت، اسلام، اندیشه،

برای دانلود کتاب خردورزی - مجموعه چشم اندار امام علی (ع) و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.