دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) نوشته‌ی گزنفون با موضوعیت سقراط، شامل سه رساله با عنوان‌های آپولوژی، ضیافت و خانه‌داری است.

گزنفون نویسنده و مورخ بنام یونانی و نویسنده‌ی اثر معروف آناباسیس (بازگشت 10 هزار یونانی) و خاطرات سقراطی است. او که در جوانی با سقراط نشست و برخاست داشته، تعدادی از رسالات خود را به سقراط و راه و روشش در زندگی اختصاص داده است.

دفاعیه (یا آپولوژی) از لحاظ عنوان و موضوع با رساله‌ی آپولوژی افلاطون یکسان است و هردوی این نوشته‌های به شرح دفاعیه سقراط در دادگاه آتن می‌پردازند؛ و با این حال تفاوت‌ها و مغایرت‌های بسیاری بین این دو اثر وجود دارد. به عنوان مثال در آپولوژیِ افلاطون، سقراط سی مینه به عنوان مجازات متقابل برای خود پیشنهاد می‌کند اما در آپولوژیِ گزنوفون سقراط از پیشنهاد کردن مجازات متقابل برای خود سر باز میزند و عنوان می‌کند که صرف پیشنهاد مجازات متقابل به منزله‌ی اقرار به گناه است. علاوه بر این تفاوت‌های زیاد دیگری نیز در سبک، موضوع و مصادیق بین این دو اثر وجود دارند. گزنوفون در زمان محاکمه‌ی سقراط در سال 399 ق. م به علت جریانات لشکرکشی کورش کوچک و بازگشت ده هزار یونانی در آتن حضور نداشت. بنابراین او در این رساله بنا به نقل‌قول‌هایی از هرموگنس که از دوستان نزدیک سقراط بوده است، سقراط را به عنوان فردی که نظراتش در خصوص دوستی، دین، تربیت و عدالت کاملاً مناسب و بر حق است نشان می‌دهد.

ضیافت (یا سمپوزیوم) که مجدداً با رساله‌ای از افلاطون همنام است، به شرح ضیافتی با حضور سقراط می‌پردازد. مکالمات در این ضیافت دائماً بین شوخی و جدی بودن در حال تغییر است. روابط شخصی، عشق، خرد، و فرازندگی در دو بخش اصلی این رساله یعنی در بخشی که هر یک از میهمانان آنچه به داشتنش مغرور هستند را بیان می‌کنند و در بخش سخنرانی سقراط در خصوص عشق جسمانی و آسمانی زمینه‌ای مشترک در کل رساله ایجاد می‌کنند. نتیجه‌ی پایانی رساله در نمایش آریادنه و دیونیزیوس که باعث می‌شود میهمانان با اندیشه‌های شهوانی به سرعت ضیافت را ترک کنند، در کل جدیت و صداقت آنچه سابقاً در ضیافت مطرح شده است را به چالش می‌کشد، به گونه‌ای که احساس می‌شود تمام این رساله در کل فقط یک شوخی نبوده است. گزنوفون در ابتدای این رساله ادعا می‌کند که گفتار و کردار سبک مردان خوب و شریف می‌تواند به اندازه‌ی گفتگوهای جدی آن‌ها حائز اهمیت باشد؛ و در پایان بجای نشان دادن یک کمدی سطحی با نشان دادن ماهیت رفتار این ادعا را توجیه می‌سازد.

خانه داری (یا اکونومیکوس) نیز عنوان رساله‌ای است که در آن در خصوص کشاورزی و مدیریت امور خانه بحث می‌گردد. فرماندهی نیز یکی از موضوعات مهم در این رساله است. معروف‌ترین بخش این رساله قسمتی است که در آن ایسخوماخوسِ ثروتمند به همسر خود چگونگی مدیریت و اداره‌ی خانه‌شان را آموزش می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه در اینجا این است که در واقعیت در همان زمان در آتن فردی ثروتمند به نام ایسخوماخوس وجود داشته است که بعدها بخت از او روی برمی‌گردد و پس از مرگش، همسرش با کالیاس (کالیاس، شوهر دختر ایسخوماخوس بوده است و در رساله‌ی ضیافتِ گزنفون نیز میزبان است) درگیر یک رسوایی اخلاقی می‌شوند که نهایتاً این رسوایی منجر به خودکشی دختر او می‌شود. این مساله موجب بحث و جدل‌های بسیاری در بین محققین شده است؛ به طوری که جدیداً محققین این رساله را در عین حال هم کنایه آمیز و هم جدی تفسیر می‌کنند.

کلمات کلیدی: سقراط، زندگینامه سقراط، آپولوژی، خانه داری، دفاعیه سقراط، بزرگترین اشخاص جهان، دانشمندان جهان، گزنفون کتابها، سقراط pdf، زندگی نامه سقراط pdf، اندیشه های سقراط،

برای دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.