دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب قانون در طب

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب قانون در طب

کتاب قانون در طب، کتابی‌ شاهکار در زمینهٔ پزشکی نوشته‌ی ابن سینا است که توسط علی رضا مسعودی به زبان فارسی ترجمه شده است.

در وصف این کتاب همین بس که قریب هفتصد سال در بزرگ‌ترین مراکز علمی اروپا تدریس می‌شد و حتی در این دوران نیز به عنوان بخش مهمی از طب کهن در مهم‌ترین مراکز و دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. اصل کتاب به زبان عربی نوشته شده‌ است که چند صد سال به عربی تدریس می‌شد و سرانجام در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۶۰ شمسی به زبان فارسی ترجمه شده است. این کتاب مهم‌ترین و مفصل‌ترین کتاب ابن سینا در طب و از امهات کتب طبی در تمدن ایران پس از اسلام و از جمله مهم‌ترین آثار پزشکان دنیای قدیم است.

این کتاب عظیم بیش از یک‌میلیون کلمه دارد و شامل پنج بخش (کتاب) است که هریک به چند «فن»، «تعلیم»، «جمله» و «فصل» تقسیم می‌شود. پنج بخش کتاب عبارت است از: کلیات طب، ادویهٔ مفرده، امراض مخصوص اعضاء، امراض عمومی بدن، و ادویهٔ مرکبه. بوعلی در کتابِ یادشده سعی بلیغی در تعریف الفاظ طبی به‌گونه‌ای منطقی کرده و در تقسیم موضوعات و شرح مطالب نیز از روشی منطقی پیروی کرده‌است. قانون را باید ترکیبی علمی از تجارب بالینی بوعلی، آثار و تعالیم جالینوس و بقراط و ارسطو و نوشته‌های پزشکان ایرانی و مسلمان پیش از خود، چون رازی، ابن ربن طبری و ابوسهل مسیحی دانست.

بوعلی به طب نظری و عملی نظر داشته‌است. وی در آثار طبی خود و به‌ویژه در قانون، تعالیم عملی و بالینی را در قالب تعریف‌های نظری و علمی بیان کرده‌است. مشاهدات بالینی قانون را می‌توان با مفاهیم تجربی بالینی الحاوی مقایسه کرد. ابن سینا، رازی را شایستهٔ نام پزشک و حکیم نمی‌دانست، اما عملا بسیاری از روش‌های درمان و کار تجربی خود را از الحاوی رازی آموخته‌بود.

در بخشی از کتاب ترجمه قانون در طب می‌خوانیم:

تشریح ماهیچه‌های کره چشم

ماهیچه‌های حرکت‌دهنده کره چشم شش عدد می‌باشد: چهار عدد از آن‌ها در نواحی چهارگانه فوقانی و تحتانی و دو گوشه کنج چشم (متصل به بینی) قرار دارند، هر یک از آن ماهیچه‌ها چشم را به سمت خود می‌گرداند، دو ماهیچه دیگر مایل به کجی می‌باشد و چشم را به دور خود می‌چرخاند. پشت کره چشم ماهیچه‌ای قرار دارد که عصب تو خالی را تقویت می‌نماید، بدین صورت که به عصب و آن‌چه با عصب است چسبیده و آن‌ها را بالا نگه می‌دارد تا از شلی که باعث بیرون‌زدگی آن است، جلوگیری نماید؛ و علاوه بر آن هنگام تیز نگریستن، عصب را از (تشوش و تشتت) نگه می‌دارد.

این ماهیچه به دلیل وجود پرده‌های رباطی شعبه شعبه می‌باشد، لذا بیننده را (در تعداد) دچار تردید می‌گرداند، از این رو نزد دسته‌ای از دانشمندان تشریح، یک ماهیچه شمرده می‌شود و نزد دسته دیگر دو ماهیچه و نزد دسته سوم سه ماهیچه، ولی به هر فرض که تصور شود، سر ماهیچه (در رویشگاه خود) یکی می‌باشد.

کلمات کلیدی: دانلود کتاب ابن سینا، کتاب قانون در طب، دانلود کتاب قانون در طب، دانلود کتاب قانون طب ابن سینا pdf، کتاب قانون ابن سینا ترجمه فارسی، متن کتاب قانون ابن سینا، دانلود کتاب قانون ابن سینا پی دی اف، Avicenna Avicenna، بهترین ترجمه کتاب قانون ابن سینا، دانلود کتاب قانون ابن سینا به زبان فارسی، دانلود کتاب قانون ابن سینا ترجمه فارسی، دانلود کتاب قانون ابن سینا پی دی اف، The Canon of Medicine، ابن سینا،

برای دانلود کتاب قانون در طب و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.