دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم

کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم به بررسی چرایی، چگونگی و اصول کلاس‌داری حفظ قرآن کریم می‌پردازد.

قرآن کریم معتبر‌ترین منبع معارف الهی است که از جانب خدای سبحان بر پیامبر خاتم انبیا نازل گشت. قرآنی که امروز پیش روی ماست بدون شک و بی‌کم و کاست، همان وحی الهی است که توسط امین وحی بر پیامبر رحمت علیه فرود آمد. رسالت این کتاب شریف، رهایی انسان از تاریکی‌های جهل و نادانی و رساندن او به نور معرفت و بندگی خداوند است.

یکی از راه‌های برقراری انس دائمی با قرآن کریم و بهره‌مندی از آن، حفظ آیات نورانی آن است. چرا که حافظ قرآن برای حفظ آیات و تسلط بر آن، خود را مقید به مرور دائمی آیات آن می‌داند. این انس دائمیبه مرور زمان باعث تسلط حافظ بر مفاهیم روشنگر و هدایت آفرین قرآن می‌گردد. بی تردید این عامل، گام لازم و نخست برای سعادت است. از همین رو سخنان پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت پاک او (ع)، آکنده از سفارش و تشویق به حفظ قرآن است.

این نیاز، هم اکنون برای جامعه‌ی اسلامی ما بیش از پیش ضروری می‌نماید. چرا که در جهان امروز که دنیای غرب، در اثر اعراض از یاد خدا و شیفتگی نسبت به دنیا و ظواهر آن، با تمام قوا تلاش دارد، افکار غلط و ناصحیح خود را از طریق استثمار رسانه‌ها با ابزارهای گوناگون همگانی کند، تنها کتاب اصیلی که برای هدایت و سعادت بشریت باقی مانده، قرآن کریم است.

در بخشی از کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم می‌خوانیم:

سوم: تسلط بر اصول حفظ قرآن کریم
ویژگی مهم دیگر، دانستن اصول حفظ قرآن کریم است. اصول حفظ، همان شیوه‌های حفظ، مرور، یادآوری، صیانت و نگه‌داری از آیات حفظ شده می‌باشد. مربی توانا فردی است که خود، حفظ قرآن را تجربه کرده و از شیوه‌های مطلوب و نامطلوب در حفظ آیات جدید، مرور آیات، مباحثه‌ی آیات، تثبیت آن در ذهن و موارد دیگر مطلع است. در عین حال به تجربه‌ی فردی خویش بسنده ننموده بلکه با بررسی تجربه‌ی حافظان و استادان برتر این حوزه، دانش خویش را وسعت بخشیده و تکمیل می‌نماید.

در ابتدا تلاش می‌کند رویکردهای خویش را به عنوان یک مربی با آن هماهنگ نموده، سپس شاگردان را یاری کرده تا با توجه و به‌کار‌گیری بهترین شیوه‌ها به حفظ قرآن بپردازند و در جای جای حفظ، برای چالش‌های به وجود آمده در محفوظات، راه کارهای علمی، مجرب و کارآمد را مطرح نموده و آنان را یاری می‌رساند.

چهارم: توانایی برنامه‌ریزی و مدیریت حفظ شاگردان
خصوصیت بارز و مهم دیگر، توان برنامه‌ریزی برای حفظ شاگردان، تنظیم میزان حفظ و مرور آیات و کیفیت و الگوی مناسب آن و به صورت کلی، مدیریت حفظ آنان می‌باشد. چرا که افرادی که تازه در میدان حفظ قدم نهاده‌اند، به تنهایی قادر نیستند برای حفظ خود برنامه‌ریزی نموده و راه را بپویند. چه آن که آنان از فراز و نشیب‌های حفظ آگاه نیستند، نمی‌دانند با چه سرعتی راه را بپیمایند، برای ماندگاری محفوظات باید به چه اندازه مرور نمایند، کدام بخش از محفوظات خود را بیشتر مرور کنند، در چه محدوده‌ی زمانی به مرور کل محفوظات بپردازند
مربی توانا با اطلاع کامل از جزئیات همه‌ی موارد یادشده و هم چنین شناخت ویژگی‌ها، فرصت‌ها و امکانات و توانایی‌های شاگرد خویش به مدیریت فعالیت‌های او در این عرصه می‌پردازد.

از سوی دیگر گاه شاگردان با این که به انجام تکلیف‌های حفظ می‌پردازند، باز هم دچار اشکالاتی در ارائه‌ی محفوظات می‌گردند. مربی توانمند در این لحظه نیز مشاور و یاری‌گر شاگردان خویش بوده و با شناسایی دقیق نقاط قوت و ضعف و ارائه‌ی راه حل‌های مناسب به کمک آنان می‌شتابد.

کلمات کلیدی: حفظ قران pdf، راهنمای حفظ قران pdf، علوم قرآنی، آموزش قرآن، حفظ قرآن کریم، آموزش حفظ قرآن کریم، برنامه حفظ قرآن، آموزش حفظ قرآن برای بزرگسالان، سریعترین روش حفظ قرآن، کتاب آموزش حفظ قرآن، روش حفظ قرآن در خانه، حفظ قران، دانلود کتاب آموزش حفظ قرآن، دانلود pdf آموزش حفظ قرآن،

برای دانلود کتاب درسنامه حفظ قرآن کریم و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.