دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب سینوهه، پزشک مخصوص فرعون

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب سینوهه، پزشک مخصوص فرعون

کتاب سینوهه، پزشک مخصوص فرعون داستانی به قلم میکا والتاری نویسنده فنلاندی است. این کتاب که مهم‌ترین اثر نویسنده‌ است، بر اساس وقایع دوران فرعون آخناتون نوشته شده‌ و توسط ذبیح‌الله منصوری و دکتر احمد بهپور به فارسی ترجمه شده ‌است.

اصل داستان سینوهه بسیار قدیمی‌تر از زمان فرعون آخناتون است، اما نویسنده از منابع بسیار دقیق استفاده نموده و وقایع مربوط به زمان این فرعون را با داستان به جا مانده از سینوهه ترکیب نموده است. نسخه‌ی اصلی این کتاب که دست‌نوشته‌های شخص سینوهه می‌باشد و در حفاری‌های اطراف اهرام مصر کشف شده، مربوط به ۱۳۷۰سال قبل از میلاد مسیح است، که در آن زمان از نوعی خط تصویری برای نگارش استفاده می‌شد و بعد از قرن‌ها، توسط میکا والتاری به زبان فنلاندی و سپس به تمامی زبان‌ها ترجمه گردیده است.

در مورد این که سینوهه شخصیتی است واقعی یا افسانه‌ای چیزی در دست نیست، شاید او نیز همانند "یل سیستان" باشد که فردوسی بزرگ از او "رستم دستان" را ساخته است. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب، توصیف دقیق نحوه زندگی و اوضاع اجتماعی کشورهای مصر، سوریه، بابل، هیتی، میتانی در دوران آخناتون است؛ که در میان سال‌های ۱۳۵۱–۱۳۳۴ قبل از میلاد می‌زیسته است. فیلمی نیز بر اساس این کتاب در سال ۱۹۵۴ ساخته شده ‌است.

در بخشی از کتاب سینوهه می‌خوانیم:

این خدای حیرت‌آور نه چشم دارد نه دهان و نه شکم و نه دست و پا و غذا نمی‌خورد و شراب و آبجو نمی‌آشامد و فرعون می‌گوید که خدای او به شکل انسان نیست و دیده نمی‌شود ولی اگر شما می‌خواهید او را بشناسید ممکن است یک چیز مدور مثل خورشید را در نظر مجسم نمائید (مقصود خدای واحد و نادیده است و تاریخ نشان می‌دهد که این فرعون برای اولین بار در مصر کیش خداپرستی توحیدی را به مردم ابلاغ کرد - مترجم) ۔ سربازها برگشتند و نظری بخورشید انداختند و با عدم رضایت شروع به زمزمه کردند و من متوجه بودم که می‌گویند فرعون دیوانه شده زیرا تا کسی دیوانه نباشد خدای بدون چشم و دهان و شکم و دست و پا را نمی‌پرستند.

(هورم هب) هم مثل سربازان خود فکر می‌کرد و فرعون را دیوانه می‌دانست. بعد یک کاهن جوان که موهای سر را نتراشیده بود و یک نیم‌تنه کتان در برداشت آمد و من دیدم که یک سبو شراب و یک ظرف روغن زیتون و یک دسته گیاه تازه بهاری را در معبد نهاد و آنگاه شروع به خواندن سرودی کرد که می‌گفتند که خود فرعون آن را برای خدای خویش ساخته است و از آن سرود ما چیزی نفهمیدیم و سربازها که بی‌سواد بودند به طریق اولی چیزی نفهمیدند.

در این سرود صحبت از این بود که (آتون) خدائیست که دیده نمی‌شود ولی در همه جا هست و با نور و حرارات خود زمین را متور و گرم کرده و تمام خوشی‌ها و نعمت‌های زمین و رود نیل از از می‌باشد. و نیز گفت: اگر (آتون) نباشد شیر نمی‌تواند در شب شکار کند و مار از سوراخ و جوجه از بیضه خارج نمی‌گردد. و اگر (آتون) نباشد عشق به‌وجود نمی‌آید و هیچ مرد نمی‌تواند زنی را خواهر خود نماید و هیچ طفل از شکم زن قدم به‌ زمین نمی‌گذارد.

کاهن جوان بعد از این مضامین گفت: پادشاه مصر پسر خداست و مانند پدرش با قدرت در کشور مصر و کشورهایی که تحت اداره و حمایت مصر هستند سلطنت می‌کند. وقتی سربازها این مضمون را شنیدند شمشیرها و نیزه‌ها را روی سپر‌ها کوبیدند و بدین ترتیب ابراز شادی نمودند زیرا آن‌ها فقط این قسمت را خوب فهمیدند چون می‌دانستند تردیدی وجود ندارد که پادشاه مصر پسر خداست زیرا پیوسته اینطور بوده و در آینده نیز همواره پادشاه مصر پسر خدا خواهد بود. بدین ترتیب مراسم گشایش معبد (آتون) خاتمه یافت و بعد ما به‌راه افتادیم. و مقصودم از ما عبارت از عقب‌داران قشون و صاحب منصبان به‌فرماندهی (هورم هب) می‌باشد.

(هورم هب) سوار بر ارابه جنگی خود جلوی قشون حرکت می‌کرد و بعد از او عده‌ای از صاحب‌منصبان حرکت می‌نمودند و آنگاه سرباز‌ها و سپس عده‌ای دیگر از صاحب‌منصبان راه می‌پیمودند بعضی از صاحب‌منصبان در ارابه‌های جنگی و برخی در تخت روان بودند ولی من بر الاغی سوار شدم و جعبه محتوی دواها و ادوات جراحی را هم با خود حمل کردم.

کلمات کلیدی: کتاب سینوهه، دانلود کتاب سینوهه، دانلود رمان سینوهه، دانلود کتاب پزشک مخصوص فرعون، کتاب سینوهه بدون سانسور، دانلود کتاب سینوهه برای اندروید، دانلود کتاب سینوهه بدون سانسور pdf، دانلود کتاب سینوهه ترجمه ذبیح الله منصوری، کتاب سینوهه در کجا کشف شد، آیا کتاب سینوهه واقعیت دارد، دانلود pdf کتاب سینوهه، دانلود pdf کتاب پزشک مخصوص فرعون، دانلود کتاب تاریخی، دانلود رمان تاریخی، دانلود داستان تاریخی،

برای دانلود کتاب سینوهه، پزشک مخصوص فرعون و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.