افزودن کتاب
 
ایمیل شما

دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

نویسنده | آپلود توسط کاف گاف۳۰۷۵ بازدید
دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
بزرگنمایی
(۰)
دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
معرفی کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) نوشته گزنفون با موضوعیت سقراط شامل سه رساله با عنوان‌های آپولوژی، ضیافت و خانه داری است.

گزنفون نویسنده و مورخ بنام یونانی و نویسنده‌ی اثر معروف آناباسیس (بازگشت 10 هزار یونانی) و خاطرات سقراطی است. او که در جوانی با سقراط نشست و برخاست داشته، تعدادی از رسالات خود را به سقراط و راه و روشش در زندگی اختصاص داده است.

دفاعیه (یا آپولوژی) از لحاظ عنوان و موضوع با رساله‌ی آپولوژی افلاطون یکسان است و هردوی این نوشته‌های به شرح دفاعیه سقراط در دادگاه آتن می‌پردازند؛ و با این حال تفاوت‌ها و مغایرت‌های بسیاری بین این دو اثر وجود دارد. به عنوان مثال در آپولوژیِ افلاطون، سقراط سی مینه به عنوان مجازات متقابل برای خود پیشنهاد می‌کند اما در آپولوژیِ گزنوفون سقراط از پیشنهاد کردن مجازات متقابل برای خود سر باز میزند و عنوان می‌کند که صرف پیشنهاد مجازات متقابل به منزله‌ی اقرار به گناه است. علاوه بر این تفاوت‌های زیاد دیگری نیز در سبک، موضوع و مصادیق بین این دو اثر وجود دارند. گزنوفون در زمان محاکمه‌ی سقراط در سال 399 ق. م به علت جریانات لشکرکشی کورش کوچک و بازگشت ده هزار یونانی در آتن حضور نداشت. بنابراین او در این رساله بنا به نقل‌قول‌هایی از هرموگنس که از دوستان نزدیک سقراط بوده است، سقراط را به عنوان فردی که نظراتش در خصوص دوستی، دین، تربیت و عدالت کاملاً مناسب و بر حق است نشان می‌دهد.

ضیافت (یا سمپوزیوم) که مجدداً با رساله‌ای از افلاطون همنام است، به شرح ضیافتی با حضور سقراط می‌پردازد. مکالمات در این ضیافت دائماً بین شوخی و جدی بودن در حال تغییر است. روابط شخصی، عشق، خرد، و فرازندگی در دو بخش اصلی این رساله یعنی در بخشی که هر یک از میهمانان آنچه به داشتنش مغرور هستند را بیان می‌کنند و در بخش سخنرانی سقراط در خصوص عشق جسمانی و آسمانی زمینه‌ای مشترک در کل رساله ایجاد می‌کنند. نتیجه‌ی پایانی رساله در نمایش آریادنه و دیونیزیوس که باعث می‌شود میهمانان با اندیشه‌های شهوانی به سرعت ضیافت را ترک کنند، در کل جدیت و صداقت آنچه سابقاً در ضیافت مطرح شده است را به چالش می‌کشد، به گونه‌ای که احساس می‌شود تمام این رساله در کل فقط یک شوخی نبوده است. گزنوفون در ابتدای این رساله ادعا می‌کند که گفتار و کردار سبک مردان خوب و شریف می‌تواند به اندازه‌ی گفتگوهای جدی آن‌ها حائز اهمیت باشد؛ و در پایان بجای نشان دادن یک کمدی سطحی با نشان دادن ماهیت رفتار این ادعا را توجیه می‌سازد.

خانه داری (یا اکونومیکوس) نیز عنوان رساله‌ای است که در آن در خصوص کشاورزی و مدیریت امور خانه بحث می‌گردد. فرماندهی نیز یکی از موضوعات مهم در این رساله است. معروف‌ترین بخش این رساله قسمتی است که در آن ایسخوماخوسِ ثروتمند به همسر خود چگونگی مدیریت و اداره‌ی خانه‌شان را آموزش می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه در اینجا این است که در واقعیت در همان زمان در آتن فردی ثروتمند به نام ایسخوماخوس وجود داشته است که بعدها بخت از او روی برمی‌گردد و پس از مرگش، همسرش با کالیاس (کالیاس، شوهر دختر ایسخوماخوس بوده است و در رساله‌ی ضیافتِ گزنفون نیز میزبان است) درگیر یک رسوایی اخلاقی می‌شوند که نهایتاً این رسوایی منجر به خودکشی دختر او می‌شود. این مساله موجب بحث و جدل‌های بسیاری در بین محققین شده است؛ به طوری که جدیداً محققین این رساله را در عین حال هم کنایه آمیز و هم جدی تفسیر می‌کنند.

کلمات کلیدی: سقراط، زندگینامه سقراط، آپولوژی، خانه داری، دفاعیه سقراط، بزرگترین اشخاص جهان، دانشمندان جهان

×

لینک کوتاه این کتاب:

این لینک را می توانید در سایت، وبلاگ، ایمیل، فیسبوک، توییتر و... به اشتراک بگذارید.


کتاب‌های مرتبط با کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
دانلود کتاب بزرگداشت ضعفدانلود کتاب فلسفه ولایت از نگاه دینی و فرا دینیدانلود کتاب مهاجر بهشتدانلود کتاب آفرینش پدیدارهادانلود کتاب زندگاهاندانلود کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام حسین (ع)دانلود کتاب مروری بر زندگی، آثار و سخنان چارلز دیکنزدانلود کتاب اسرار هستی - جهانی که من میشناسمدانلود کتاب از این دست‌ها و چند مواجههدانلود کتاب نگاهی کوتاه بر زندگی امام سوم شیعیان حسین بن علی (ع)دانلود کتاب آموزش علم جفر: علم اعداددانلود کتاب فرهنگ فلسفی و فلسفه سیاسیدانلود کتاب دربارۀ زمان: زروان بیکرانهدانلود کتاب این مادر آن پسردانلود کتاب امامت و ضرورت رهبریدانلود کتاب چند مقاله‌ی فلسفی - فیزیکیدانلود کتاب سفرنامه خواف و نشتیفاندانلود کتاب فدایان ولایتدانلود کتاب بصیرت در روزگار سکوتدانلود کتاب من کنیز زینبمدانلود کتاب مجاهد بصیردانلود کتاب پسرک فلافل فروشدانلود کتاب شهدای تحریمدانلود کتاب فلسفه دیالکتیک خاکستری (فازی)دانلود کتاب تئوری شعور
معرفی کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) به دوستان

دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)این کتاب را از طریق ایمیل به دوستان خود معرفی کرده و به آنها هدیه کنید.
نظرات
نخستین نظر را شما ثبت کنید!
عضویت در خبرنامه
» با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:
دانلود کتاب‌های جدید
۶۰۸۴ بازدید
دانلود کتاب اسارت عشق
دانلود کتاب‌های پربازدید

دانلود کتاب رمان توسکا [۲۲۰۹۵]

دانلود کتاب فلسفه ولایت از نگاه دینی و فرا دینی [۲۰۸۲۹]

دانلود کتاب رمان کیمیاگر [۱۹۴۱۰]

دانلود رمان آرام عشق [۱۴۸۲۳]

دانلود کتاب رمان بی تردید [۱۳۱۳۴]

دانلود کتاب نوروز، آداب و رسوم ایرانیان [۱۱۹۴۸]

دانلود کتاب صوتی برگزیده اشعار فروغ فرخزاد [۹۸۷۵]

دانلود کتاب رمان سیاوش [۹۷۹۰]

دانلود کتاب مرگ یا صحبت کردن در جمع [۷۱۵۲]

دانلود کتاب ترس نتیجه عدم آگاهیست [۷۰۸۰]

دانلود کتاب اسارت عشق [۶۰۸۰]

دانلود کتاب دختر برف‌ها [۴۹۴۴]

دانلود کتاب صوتی اعترافات یک سارق مادرزاد [۴۸۵۸]

دانلود تقویم انگیزشی 1397 [۴۷۵۷]

دانلود کتاب رمان خاطرات یک قاتل [۴۳۹۶]

دانلود کتاب قهرمان اعتماد به نفس [۴۰۷۴]

دانلود کتاب رمان فصل بادبادک ها [۳۸۴۰]

دانلود کتاب جهان‌های موازی و NLP در قانون جذب [۳۱۳۲]

دانلود کتاب داستان‌های کوتاه انگلیسی همراه با ترجمه فارسی [۲۹۵۲]

دانلود کتاب صوتی سه قطره خون [۲۶۲۸]

دانلود کتاب اصول طلایی مبارزه [۲۴۲۴]

دانلود کتاب رمان ویرانی [۲۳۵۳]

دانلود کتاب کرانه‌ی عشق: خانه‌تکانی کامپیوتر خانگی [۲۱۸۰]

دانلود کتاب سگ ولگرد [۲۰۳۱]

دانلود کتاب 7 مرحله برای ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا [۱۵۵۰]

آمار سایت
تعداد کتاب‌ها و مقالات: ۹,۶۰۳
ما را در فیسبوک دنبال کنید  ما را در توییتر دنبال کنید  فید - RSS