افزودن کتاب
 
ایمیل شما

دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

نویسنده | آپلود توسط کاف گاف۹۰۲ بازدید
دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
بزرگنمایی
(۰)
دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
معرفی کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)

کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) نوشته گزنفون با موضوعیت سقراط شامل سه رساله با عنوان‌های آپولوژی، ضیافت و خانه داری است.

گزنفون نویسنده و مورخ بنام یونانی و نویسنده‌ی اثر معروف آناباسیس (بازگشت 10 هزار یونانی) و خاطرات سقراطی است. او که در جوانی با سقراط نشست و برخاست داشته، تعدادی از رسالات خود را به سقراط و راه و روشش در زندگی اختصاص داده است.

دفاعیه (یا آپولوژی) از لحاظ عنوان و موضوع با رساله‌ی آپولوژی افلاطون یکسان است و هردوی این نوشته‌های به شرح دفاعیه سقراط در دادگاه آتن می‌پردازند؛ و با این حال تفاوت‌ها و مغایرت‌های بسیاری بین این دو اثر وجود دارد. به عنوان مثال در آپولوژیِ افلاطون، سقراط سی مینه به عنوان مجازات متقابل برای خود پیشنهاد می‌کند اما در آپولوژیِ گزنوفون سقراط از پیشنهاد کردن مجازات متقابل برای خود سر باز میزند و عنوان می‌کند که صرف پیشنهاد مجازات متقابل به منزله‌ی اقرار به گناه است. علاوه بر این تفاوت‌های زیاد دیگری نیز در سبک، موضوع و مصادیق بین این دو اثر وجود دارند. گزنوفون در زمان محاکمه‌ی سقراط در سال 399 ق. م به علت جریانات لشکرکشی کورش کوچک و بازگشت ده هزار یونانی در آتن حضور نداشت. بنابراین او در این رساله بنا به نقل‌قول‌هایی از هرموگنس که از دوستان نزدیک سقراط بوده است، سقراط را به عنوان فردی که نظراتش در خصوص دوستی، دین، تربیت و عدالت کاملاً مناسب و بر حق است نشان می‌دهد.

ضیافت (یا سمپوزیوم) که مجدداً با رساله‌ای از افلاطون همنام است، به شرح ضیافتی با حضور سقراط می‌پردازد. مکالمات در این ضیافت دائماً بین شوخی و جدی بودن در حال تغییر است. روابط شخصی، عشق، خرد، و فرازندگی در دو بخش اصلی این رساله یعنی در بخشی که هر یک از میهمانان آنچه به داشتنش مغرور هستند را بیان می‌کنند و در بخش سخنرانی سقراط در خصوص عشق جسمانی و آسمانی زمینه‌ای مشترک در کل رساله ایجاد می‌کنند. نتیجه‌ی پایانی رساله در نمایش آریادنه و دیونیزیوس که باعث می‌شود میهمانان با اندیشه‌های شهوانی به سرعت ضیافت را ترک کنند، در کل جدیت و صداقت آنچه سابقاً در ضیافت مطرح شده است را به چالش می‌کشد، به گونه‌ای که احساس می‌شود تمام این رساله در کل فقط یک شوخی نبوده است. گزنوفون در ابتدای این رساله ادعا می‌کند که گفتار و کردار سبک مردان خوب و شریف می‌تواند به اندازه‌ی گفتگوهای جدی آن‌ها حائز اهمیت باشد؛ و در پایان بجای نشان دادن یک کمدی سطحی با نشان دادن ماهیت رفتار این ادعا را توجیه می‌سازد.

خانه داری (یا اکونومیکوس) نیز عنوان رساله‌ای است که در آن در خصوص کشاورزی و مدیریت امور خانه بحث می‌گردد. فرماندهی نیز یکی از موضوعات مهم در این رساله است. معروف‌ترین بخش این رساله قسمتی است که در آن ایسخوماخوسِ ثروتمند به همسر خود چگونگی مدیریت و اداره‌ی خانه‌شان را آموزش می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه در اینجا این است که در واقعیت در همان زمان در آتن فردی ثروتمند به نام ایسخوماخوس وجود داشته است که بعدها بخت از او روی برمی‌گردد و پس از مرگش، همسرش با کالیاس (کالیاس، شوهر دختر ایسخوماخوس بوده است و در رساله‌ی ضیافتِ گزنفون نیز میزبان است) درگیر یک رسوایی اخلاقی می‌شوند که نهایتاً این رسوایی منجر به خودکشی دختر او می‌شود. این مساله موجب بحث و جدل‌های بسیاری در بین محققین شده است؛ به طوری که جدیداً محققین این رساله را در عین حال هم کنایه آمیز و هم جدی تفسیر می‌کنند.

کلمات کلیدی: سقراط، زندگینامه سقراط، آپولوژی، خانه داری، دفاعیه سقراط، بزرگترین اشخاص جهان، دانشمندان جهان

×

لینک کوتاه این کتاب:

این لینک را می توانید در سایت، وبلاگ، ایمیل، فیسبوک، توییتر و... به اشتراک بگذارید.


کتاب‌های مرتبط با کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)
دانلود کتاب بازخوانی قصه اندیشه دانلود کتاب علی کیستدانلود کتاب غروب سرخ فامدانلود کتاب آگاتا کریستی - بانوی رازهادانلود کتاب سنتز هگلی و ایده آلیسم مذهبیدانلود کتاب لاهوتی و شاعران انقلابیدانلود کتاب کنکاشی در تناسخ و مقایسه آن با رجعتدانلود کتاب تجلی آگاهیدانلود کتاب عرفان در محکمه عقلدانلود کتاب خاطرات و نوشته های سیاسی دوره زندگی در مونترالدانلود کتاب شیر کوهستاندانلود کتاب زمان، زبان، زناندانلود کتاب حبیب خدادانلود کتاب علمدارپرواز در سحرگاهدانلود کتاب هوری (زندگینامه و خاطرات سردار شهید علی هاشمی)دانلود کتاب راز کانال کمیلدانلود کتاب نور چشم امامدانلود کتاب سلام بر ابراهیمدانلود کتاب پله پله تا پختگی؛ خاطرات دانشجویی یک مهندسدانلود کتاب هستی شناسی و تبیین آفرینشدانلود کتاب عقل پیامبر راستیندانلود کتاب علامه شهید سید اسماعیل بلخی و اندیشه های اودانلود کتاب فرضیه شجره و خلقت نخستین انسان هادانلود کتاب زندگینامه آلفرد نوبل
دانلود کتاب بزرگداشت ضعفدانلود کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام حسین (ع)دانلود کتاب مروری بر زندگی، آثار و سخنان چارلز دیکنزدانلود کتاب اسرار هستی - جهانی که من میشناسمدانلود کتاب از این دست‌ها و چند مواجههدانلود کتاب نگاهی کوتاه بر زندگی امام سوم شیعیان حسین بن علی (ع)دانلود کتاب آموزش علم جفر: علم اعداددانلود کتاب فرهنگ فلسفی و فلسفه سیاسیدانلود کتاب دربارۀ زمان: زروان بیکرانهدانلود کتاب این مادر آن پسردانلود کتاب امامت و ضرورت رهبریدانلود کتاب چند مقاله‌ی فلسفی - فیزیکیدانلود کتاب سفرنامه خواف و نشتیفاندانلود کتاب فدایان ولایتدانلود کتاب بصیرت در روزگار سکوتدانلود کتاب من کنیز زینبمدانلود کتاب مجاهد بصیردانلود کتاب پسرک فلافل فروشدانلود کتاب شهدای تحریمدانلود کتاب فلسفه دیالکتیک خاکستری (فازی)دانلود کتاب تئوری شعوردانلود کتاب خاطرات و نوشته های سیاسی در ایران و کبکدانلود کتاب امیل (رساله ای در باب آموزش و پرورش)دانلود کتاب کهن دیارا: خاطرات فرح پهلویدانلود کتاب ترانه معترض ایرانی در گذر تاریخ – پوشینه سه
معرفی کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری) به دوستان

دانلود کتاب رسالات سقراطی (آپولوژی، ضیافت، خانه داری)این کتاب را از طریق ایمیل به دوستان خود معرفی کرده و به آنها هدیه کنید.
نظرات
نخستین نظر را شما ثبت کنید!
عضویت در خبرنامه
» با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:
دانلود کتاب‌های جدید
۷۴۹ بازدید
  • رمان
  • ۱۸۲ صفحه
  • ۹۸۰ کیلوبایت
دانلود کتاب رمان آروم دل
دانلود کتاب‌های پربازدید

دانلود کتاب آموزش عکاسی آتلیه و مراسم [۱۰۶۹۹]

دانلود کتاب گامی برای موفقیت [۹۳۲۰]

دانلود کتاب رمان هامون [۶۵۳۳]

دانلود کتاب مبارزه‌ای شیرین با تنبلی [۶۲۴۲]

دانلود کتاب به سوی موفقیت [۵۳۵۳]

دانلود کتاب رمان سفر به دیار عشق [۵۱۹۱]

دانلود کتاب رمان تلخی به طعم عشق [۴۹۸۴]

دانلود کتاب صوتی حس یک مسافر احمق [۴۵۴۰]

دانلود کتاب روش های ترک عادات بد [۴۲۴۴]

دانلود کتاب خانم‌ها به خودتان افتخار کنید [۳۸۹۰]

دانلود کتاب حرکت و موفقیت [۳۴۷۰]

دانلود کتاب چگونه در زمان کم لاغر شویم و لاغر بمانیم؟ [۳۲۴۳]

دانلود کتاب خویشتن پنهان: شرح ده نکته از معرفت نفس [۳۰۵۷]

دانلود کتاب رمان من یک زنم [۲۹۴۸]

دانلود کتاب رمان آشوب [۲۸۹۵]

دانلود کتاب خودت نباش: خودت کسی نیست که باید باشی [۲۷۴۸]

دانلود کتاب رمان روزهای بی‌قراری [۲۷۰۳]

دانلود کتاب رمان ستایش [۲۴۶۶]

دانلود کتاب صوتی کاتیا [۲۴۳۷]

دانلود کتاب رمان بودنت هست [۲۴۲۳]

دانلود کتاب رهرو راه موفقیت [۲۲۳۷]

دانلود کتاب رمان آرامش حضور تو [۲۱۹۷]

دانلود کتاب 25 شغلی که با آن می‌توانید به درآمد میلیونی برسید [۲۱۱۸]

دانلود کتاب صوتی صدف [۲۰۸۹]

دانلود نمایشنامه خوابگرد [۲۰۸۳]

آمار سایت
تعداد کتاب‌ها و مقالات: ۹,۲۰۳
ما را در فیسبوک دنبال کنید  ما را در توییتر دنبال کنید  فید - RSS