دسته‌بندی کتاب‌ها
آپلود کتاب

عضویت در خبرنامه

با عضویت در سایت آخرین کتاب‌ها را در ایمیل خود ببینید!

ایمیل شما:

دانلود کتاب حسنیه در دربار هارون الرشید

کانال تلگرام کتاب سبز
عضویت

معرفی کتاب حسنیه در دربار هارون الرشید

کتاب حسنیه در دربار هارون الرشید نوشته ابوالفتوح رازی مناظره‌ی بانویی از شاگردان امام صادق (ع) در دربار هارون‌الرشید است که با علمای اهل سنّت به بحث نشست و حقّانیت مکتب اهل بیت را به اثبات رسانید.

حسنیّه، بانوی بزرگواری است که به افتخار خدمتکاری و شاگردی خاص حضرت امام جعفر صادق علیه السلام شرفیاب می‌شود و
در اثر نبوغی که از خود نشان می‌دهد، حضرت مهمترین مسائل اعتقادی و ولائی را آن چنان به او می‌آموزد که پس از شهادت
حضرتش توانست در مجلس هارون با مخالفان مکتب اهل بیت علیهم السلام بحث و مناظره کند و ریشه اعتقادات فاسد علمای آن
زمان را بخشکاند.

موضوع این کتاب که در قرن دهم هجری به زبان عربی تألیف و اینک به زبان فارسی برگردانده شده اثبات خلافت و امامت علی (ع)، و فضیلت اهل بیت است. متن کتاب در قالب گفت و گوی 'حسنیه' (کنیزک دارا فصل و علم) با علمای بغداد در دربار هارون الرشید تدوین گردیده است.

توضیحات : حسنیه کنیز یکی از مریدان امام جعفر صادق علیع السلام در زمان حیات ان حضرت بود که پس از شهادت امام صادق علیه السلام با هارون الرشید که خلیفه ان زمان بود و امام صادق به فرمان وی به شهادت رسید مکالماتی دارد که بسیار خواندنی میباشد . 

موضوع این کتاب که در قرن دهم هجری به زبان عربی تالیف و اینک به زبان فارسی برگردانده شده اثبات خلافت و امامت علی (ع), و فضیلت اهل بیت است. متن کتاب در قالب گفت و گوی 'حسنیه' (کنیزک دارا فصل و علم) با علمای بغداد در دربار هارون الرشید ـ تدوین گردیده استمنبع : teck-dl.blog.ir

در قسمتی از کتاب حسنیه در دربار هارون الرشید می‌خوانید:

هارون که اوضاع را چنان دید، برآشفته شد و دستور داد ابراهیم بن خالد عونی را سریعاً به مجلس آورند چرا که او داناترینِ علمای بصره بود و چهارصد تن از علمای آن روزگار در بصره در درس او حاضر می‌شدند.
چون فرمان به والی بصره رسید، او بی درنگ ابراهیم بن خالد را بر شتری رهوار سوار کرده و به همراه فرستاده خلیفه به دارالخلافه بغداد فرستاد.
ابراهیم چون به بغداد رسید، به هارون گفت تا همه علمای بغداد را حاضر کنند. دولتمردان و بزرگان ممالک دیگر هم که از اطراف آمده و در بغداد جمع شده بودند نیز در دارالخلافه حاضر شدند.
برای ابراهیم بن خالد، کرسی زرّین نهادند، و حسنیّه را آورده و حقیرانه در جایگاه تماشاچیان نشاندند.
حسنیّه بی اعتنا به جلال و جبروت مجلس پیش رفت و مقابل ابراهیم بن خالد نشست.
هارون به حسنیّه اشاره کرد که مباحثه را آغاز کند.
حسنیّه رو کرد به ابراهیم و گفت:
آن ابراهیم بن خالد که صد جلد از تألیفات او در بین دانشمندان معروف است و به عداوت و دشمنی با علیّ بن ابی طالب علیه السلام افتخارمی کند تو هستی؟
ابراهیم برآشفته و گفت: مرا مسخره می‌کنی؟ و رو به اهل مجلس کرد و گفت:
مرا با کنیزی هم بحث کردن چه معنا دارد؟ این کار موجب بی ارزش شدن علم و اهانت به علما و دانشمندان است.
یحیای برمکی، وزیر هارون خندید و گفت:
ای ابراهیم این سخن از تو که اهل فضل هستی بعید است.
حسنیّه گفت: ای ابراهیم! بتوفیق خدای تعالی در همین مجلس تو را از این کرسی زرّین به زیر خواهم کشید.

کلمات کلیدی: مناظره حسنیه، مکالمات حسنیه، کتاب مکالمات حسینیه، حسنیه و هارون الرشید، مناظره حسنیه با علمای اهل تسنن در حضور هارون،

برای دانلود کتاب حسنیه در دربار هارون الرشید و دسترسی سریع و کاملا رایگان به بیش از ۱۰،۰۰۰ هزار کتاب و کتاب صوتی دیگر اپلیکیشن کتاب سبز را، رایگان دانلود کنید.

کتابراه، دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
مشاهده

دانلود رایگان کتاب با کتاب سبز

کتاب سبز بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و...کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات با ارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.